Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Fiyatları Ne Kadar?

koç

koçKurban Bayramı Ekim ayında gerçekleşecek, Müslüman alemi, Kurban Bayramı ne zaman? 2014 Kurban Bayramı kurbanlık fiyatları ne kadar? Kurbanlık satışları ne zaman başlayacak? Bu soruların cevapları haberimizde. İl il kurbanlık fiyatları, Kurban Bayramı tatil günleri ne zaman ? Kurban Bayramı ne zamana geliyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek? Çalışanların beklediği Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak ? Kurban Bayramı hangi aya denk geliyor? diye merak ediyor.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2014 Yılı Kurban Bayramı arefe günü 3 Ekim Cuma gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 4 Ekim Cumartesi günü başlayacak ve 7 Ekim 2014 Salı günü sona erecek. Kurban Bayramı Tatiline az bir zaman kaldı. Yaklaşık 2 ay sonra Kurban Bayramı Tatiline geleceğiz. Ramazan Bayramından sonra dört gözle beklediğimiz bu bayramın bir diğer özelliği de Hac İbadetininde bu ayda yapılmasıdır.

Kurban Bayramı Tatili 2014 Hangi Günlere Denk Geliyor? haberi, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Bu bayramı ve ayı önemli kılan ise Hac İbadeti’nin bu ayda yapılmasıdır. Hacı Adayları Kurban Bayramına Yaklaşık olarak 2 hafta kala Hacca giderler ibadetlerini yapar ve Bayramın 1.Günü Arafat’ta kesilen Kurbanla birlikte ibadet yerine gelmiş ve bayram kutlanmış olur. Okumaya devam et “Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Fiyatları Ne Kadar?”

Et üreticileri destek amaçlı alımdan tedirgin

İthalat konusu uzun bir dönemdir gündemdeydi. Gıda Tarım ve Hayvan Bakanlığı’nın piyasada ucuz et bulamadığını bu yüzden de Et ve Süt Kurumu’nun et tedarik edememeye başladığı şikayetleri artmıştı. Böyle bir zamanda hükümetin, Bosna Hersek’ten sıfır Gümrük Vergisi ile hayvan ithalatı yapma kararı alması sektörde tartışmalara neden oldu. Kararda yaşanan sel felaketi sonrası Bosna’ya destek vermenin amaçlandığı belirtilmişti. Ama bu açıklama sektör temsilcilerinin memnun etmedi. Üreticiler, hayvan ithalatının artık resmen başladığı fikrinde hemfikir.

İthalat yapılması fikrine destek veren İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği (İZKEB) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Özçoban, ‘Bir kere bizde hayvan ithalatı tedirginlik yaratmıyor. Fiyatları düşürmek için hükümetçe yapılan bir hamle bu. İthalat ile sağlanacak et ihtiyacı fiyatları çok düşürmeyecektir. Yine fiyatlar üreticinin sattığı 19 ve 20 lira bandında olacaktır. Aslında ithalat tamamen açık olsun piyasa kendi kendini düzenler. Ben ithalatı destekliyorum’ dedi.
İthalat nedeni olarak gösterilen üreticinin eti yüksek bedelle satmak için piyasaya et vermediği konusuna itiraz eden Özçoban, olayın dedikodudan ibaret olduğunu söyledi. Özçoban ‘Üreticilerimizin canlı hayvanı bekletip piyasaya yüksek fiyata satalım diye bir amacı olamaz. Bir hayvan 250 kiloya geldikten sonra kilo alma performansı düşmeye başlar. Bundan sonra siz elinizden bir an önce hayvanı çıkarmak istersiniz çünkü kaldıkça masrafı artacaktır. Bu yaz sıcağına geldiyse daha fazla acele edeceksiniz’ diye konuştu.

İthal et üreticiye sıkılan kurşundur

Bosna’dan ithal edilecek 15 bin ton karkas etin, 45 bin büyükbaş hayvana tekabül edeceğini hatırlatan Çiftçi, Türkiye için bu rakamın şu an çok büyük olmadığını, ’15 bin tonun 150 bin ton çıkması durumunda sorun olabileceğini söyledi. İthalatı ‘Büyük çiftlikler’ denilen büyük üreticilerin istediğini ve bu yönde hükümete baskı yapıldığını dile getiren Çiftçi, ‘Büyük çiftlik sahipleri ithalatı en çok isteyenler. Nedenleri de üretim sürecinde yapılan masraflar. Bu yönden biraz haklılık payları var. Çünkü ülkemizde yem fiyatları çok yüksek. Yurtdışından ithal edilen hayvanlarda böyle bir sıkıntı olmuyor çünkü hazır ve yetişmiş olarak geliyor. Ama bunun sıkıntısını uzun vadede ödeyeceğiz. İthal edilen her hayvan üreticiye sıkılmış bir kurşundur. İthal et ne kadar bollaşırsa üreticinin elindeki malın alıcısı da o kadar azalır’ dedi.

baskan

İthalata karşıyız

Kırmızı ette ithalata kesinlikle karşı olduklarını bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birlikleri Başkanı Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti: ‘Nisan-Mayıs-Haziran döneminde sığır, koyun, keçi ve manda etinin hepsinde bir üretim artışı var. Üretim sıkıntısı olduğunu ileri sürüp kırmızı et ithal edilmesi gerektiğini savunan var. Hangi gerekçeyle ithalat isteniyor anlamak mümkün değil. İthalattan bahsedenler, bu üretim rakamlarını görünce ne diyecekler? Bu üretim rakamları ithalat lobilerine ithaf olunur. Türkiye’nin kırmızı ette ithalat yapmasına gerek yok. Üretim artıyor. Üretim artmaya da devam edecek.’

Kırmızı et üretimi ve maliyetler

üretimPiyasada üretim maliyetlerini düşürecek yem bolluğu ve et fiyatlarını düşürecek et bolluğu da yaşanmıyor. Türkiye’de bu yıl üretilen kırmızı et miktarı geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı kırmızı et üretimi verilerine göre toplam kırmızı et üretimi, bu yılın ikinci çeyreğinde 218 bin ton olarak gerçekleşti. Bu rakam ilk çeyrekte 185 bin ton olmuştu. Bu yılın ilk iki çeyreğindeki toplam üretim ise geçtiğimiz yıla kıyasla 18 bin ton gerileyerek 403 bin tona indi. İlk iki çeyrek itibarıyla ortaya çıkan kırmızı et üretimindeki gerilemenin geçici olduğunu belirten Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ahmet Ertürk, “Yeteri kadar hayvan var, et de var.” dedi. Ertürk, sel felaketi nedeniyle pek çok ahırı yıkılan Bosna-Hersek’ten hayvan ithalatı yapılacağını da açıkladı. Okumaya devam et “Kırmızı et üretimi ve maliyetler”