Veteriner Hekimler Odası: Yem fiyatları kontrolsüz

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BHVO) Başkanı Sinan Sağlam, son 20 ay içinde yem fiyatlarının aşırı yükseldiğine dikkat çekerek, fiyatların kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Sinan Sağlam hükümet tarafından yapılan çalışma ile etteki KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e çekilmesinin olumlu bir adım olduğunu, aşırı artan yem fiyatları için de önlem alınmasını istedi.
BVHO Başkanı Sinan Sağlam besilik hayvan yemi fiyatlarının son 20 ayda aşırı yükseldiğini kaydetti. Başkan Sağlam, büyükbaş hayvancılıkta kullanılan besi yeminin yüzde 36,7 artarak tonunun 615 liraya, piliç yeminin de yüzde 18,4 artarak tonunun bin 30 liraya yükseldiğini belirtti. Hayvancılık sektörünün en önemli girdisi olan yem fiyatlarının aşırı şekilde artması ile ülke hayvancılığın sıkıntılı bir döneme girdiğini vurgulayan Sinan Sağlam, “Yem fiyatları artarken et ve süt fiyatlarının sabit kaldığı veya düştüğü bir ortamda hayvancılık üreticiler için kârlı olmaktan çıkar. Bu da ülkemizin hayvan varlığı azaltır.” dedi. Yem fiyatlarının kontrol edilmemesi halinde yeterli yem stoku olmayan besicilerin ellerindeki hayvanlarını keseceğine dikkat çeken Sinan Sağlam, “Dahası üreticiler bir daha bu işi yapmazlar. Böylece bir süre sonra ülkemizde et ve süt üretimi azalarak et ve sütü ithal etmeye başlarız.” ifadesini kullandı. Okumaya devam et “Veteriner Hekimler Odası: Yem fiyatları kontrolsüz”

İthal hayvanlar kaçak satılıyor

Koyun üreticileri et fiyatlarının dengelenmesi amacıyla ithal edilen hayvanların kanunsuz olarak hayvan pazarlarında satılmasına tepki gösterdi.

Et fiyatlarının dengelemek için ithal edilen kasaplık hayvanların bir kısmının canlı olarak iç piyasaya sürülmesi üreticilerin tepkisini çekiyor. Sağlık kontrollü yapılmayan bu hayvanların bulaşıcı hastalıkları tetiklediğini söyleyen üreticiler yetkilileri önlem almaya çağırıyorlar. Üreticiler haksız rekabet yüzünden zarar etiklerini de belirtiyorlar.

 

HER YERDE AYNI SORUN

İnegöl’de koyun ve keçi yetiştiren Ahmet Çubuk, Emrullah Koyuncu ve Ali Demir isimli üreticiler Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne (BKKYB) gelerek birlik başkanı Yıldırım Oran’a sorunlarını anlattılar. Okumaya devam et “İthal hayvanlar kaçak satılıyor”

KDV indirimiyle et fiyatı düşürülmez

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Sadece KDV indirimiyle et fiyatlarının düşmeyeceğine inandıklarını” ifade etti.

Yılmaz, yazılı açıklamasında, kırmızı ve beyaz ette KDV’nin yüzde 8’den, yüzde 1’e indirilmesinin ette ucuzluk yaratmayacağını savundu.

Yılmaz, etin ucuzlamasının, küçük üreticilerin desteklenmesiyle ya da tüketicinin alım gücünün iyileştirilmesi ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesiyle mümkün olduğunu düşündüklerini ifade ederek, bu durumun gerçekleşmemesi durumunda tüketicinin daha uzun süre et yiyemeyeceğini ve ete hasret kalacağını belirtti.

Satılmayan kurbanlıklar EBK’ya

Kurban Bayramı sonrasında satılamayan, elde kalan kurbanlıklara Et ve Balık Kurumu talip olurken, bugüne kadar Kuruma 4 bin büyükbaş sığır kesimi için müracaat oldu.

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Kurban Bayramı sonrasında satışlar, kurumun alımları ve et piyasası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl Kurban Bayramında 600 bin büyükbaş, 2 milyon civarında da küçükbaş hayvan kesildiğinin çeşitli kaynaklarca beyan edildiğini hatırlatan Ulubaş, bu yıl ise Kurban Bayramında Türkiye genelinde pazara yaklaşık 800 bin büyükbaş, 3 milyon da küçükbaşın kurbanlık olarak arz edildiğinin tahmin edildiğini bildirdi.

”Bu yıl Kurban Bayramında tahminim geçen sene kesilenden yüzde 10 daha fazla yani 660 bin civarında büyükbaş, 2 milyon 300 bin civarında da küçükbaş kurban kesildi” diyen Ulubaş, bunun da tahminen 140 bin büyükbaş, 700 bin de küçükbaşın pazardan geriye döndüğü anlamına geldiğini söyledi.

Pazara hayvan getirenlerin çoğunluğunun getirdikleri hayvanın büyük bir kısmını sattıklarını satamadıkları sığırları, koyunları geri memleketlerine götürdüklerini anlatan Ulubaş, taşıma masrafları ve diğer masrafların doğal olarak karlarını azalttığını, hiç satamayanların zarar ettiğini, hepsini satanların sevinçli olarak memleketine döndüğünü kaydetti. Okumaya devam et “Satılmayan kurbanlıklar EBK’ya”