Ucuz et çabuk bitti vergisi %60’a çıktı

ET fiyatlarının perakendede 30 TL bandını geçmesinin ardından fiyatları kontrol altına almak amacıyla başlatılan et ithalatı yerli üreticiyi vurunca, ithal etin maliyetini yükseltecek tedbirlerin dozu artırıldı. Önce sıfır gümrük vergisi ile et ithalatı dönemi yaşanırken, gelen tepkiler üzerine Mart ayında yüzde 45’e çıkarılan et ithalatındaki gümrük vergisi oranı yüzde 60 oldu. Et ithalatında gümrük vergisinin yükseltilmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dünden itibaren, karkas ve yarım karkas, eşit olarak bölünmüş çeyrek karkas, karkasın ön çeyrekleri ve arka çeyrekleri ithalatında yüzde 60 gümrük vergisi uygulanacak.

İç piyasada et fiyatlarının dengelenmesi için geçen yıl önce Et ve Balık Kurumu’na (EBK) sıfır gümrük vergisi ile kasaplık hayvan ithalatı yetkisi veren hükümet, et ithalatı için de gümrük vergilerini düşürmüştü. Okumaya devam et “Ucuz et çabuk bitti vergisi %60’a çıktı”

İthalatla terbiye olan et piyasası zammı unuttu

Et fiyatlarını kontrol altına alma projesi başarıya ulaştı. İthal ette gümrük vergisi yüzde 60’a yükseldi. Ancak et fiyatlarında yeni artış beklenmiyor.

DÜN Bakanlar Kurulu Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan et ithalatında yüzde 60 vergi uygulaması yerli üretici kanadında sevinç yaratırken, sektör oyuncularının ortak görüşü uygulanan verginin et fiyatlarına zam olarak yansımayacağı yönünde oldu. Okumaya devam et “İthalatla terbiye olan et piyasası zammı unuttu”

Catering sektörünün sıkıntıları

Hazır yemek sektörünün içinde bulunduğu darboğaz, 2010 yılında başlayarak 2011’de de devam eden gıda fiyatlarındaki artış sebebiyle yaşanıyor.

Hazır yemek sektörü, 2010 yılını ana hammadde girdilerinde yaşanan ciddi fiyat artışlarına bağlı sıkıntılı bir ortam içinde geçirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından oluşturulan Gıda Fiyat Endeksi içerisinde hububat, yağlı tohum, süt ürünleri, şeker ve et fiyatlarının değişimi gösterilmekte. Bu endeksi incelediğimizde 2010 Aralık ayı 223 puan iken, yüzde 3,4 artış göstererek 2011 yılının Ocak ayında 231 puan ile 1990 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat ayında ise 236 ile endeks bir rekor daha kırdı. Okumaya devam et “Catering sektörünün sıkıntıları”

Kıbrısta; Kırmızı et, bölgelerde farklı fiyatlarda

Ülkede satışa sunulan kırmızı etin, bölgelere göre farklı fiyat aralıklarında piyasaya sunulduğu ortaya çıktı. KKTC’nin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşların aynı miktardaki et için farklı ücretler ödediği saptanırken, kuzuya oranla, dana etindeki fiyat farklılığının daha fazla olması da göze çarpıyor.

Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve Karpaz bölgerinde yapılan fiyat araştırmalarının ardından, vatandaşların evlerine giren kırmızı etin değişken fiyatlarda piyasaya sunulduğu gözlemleniyor. Ortalama olarak kuzu etinin en pahalı olduğu bölge Lefkoşa. Başkentte kuzu etinin kilosu 32 TL’ye satışa sunulurken, Mağusa’da bir kilo kuzu eti 25 TL’den alıcı buluyor. Dana etindeki fiyat farklılığı kuzu etine oranla daha da değişken. Lefkoşa’da dana eti ortalama 30 TL’den alıcı buluyor. Girne ve Karpaz’da ortalama 24 Lira, Mağusa’da ise 22 Lira 50 Kuruşluk fiyatla tüketiciye ulaşıyor. Okumaya devam et “Kıbrısta; Kırmızı et, bölgelerde farklı fiyatlarda”