Et ne zaman ucuzlayacak ?

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, et fiyatlarının yükselmesinin de, düşüş göstermesinin de arz ve taleple alakalı olduğunu belirterek, ”Et fiyatlarında arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecek” dedi.

Ulubaş, besicilere ve hayvan alım satımıyla uğraşan tüccara yurt dışından canlı hayvan ithalini anlatmak için geldiği Edirne’de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

EBK’nın, et ithali için görevlendirilmesinin ardından 3 ay içerisinde 40 bine yakın canlı kasaplık sığır ithali yaptığını ifade eden Ulubaş, şunları kaydetti:

”Et Balık Kurumu ve özel sektör, et ithali için görevlendirildi. Et Balık Kurumu güçlü bir kurum. 3 ay içerisinde Brezilya’dan Uruguay’dan, Arjantin’den 38 bin büyükbaş hayvanı getirdi, kesti ve tüketiciyle buluşturdu. Ay sonuna kadar 60 bine ulaşacak. Gemilerimiz şu an Mersin limanına yanaşmış durumda. Kurban Bayramı’na kadar bu sayı 90 bin başa, yıl sonuna kadar da 130 bin başa ulaşacak. Et fiyatları da arz ve talebe bağlı. Arz ve talep dengelendiğinde fiyatlar stabil hale gelecektir. ”

KOMBİNALARA 70 MİLYON TL YATIRIM
EBK’nın bilinçli bir şekilde çalıştığını kaydeden Ulubaş, şunları söyledi:

”Elinde 35 et kombinası varken bir yılda 130 bin baş hayvan kesmemiş EBK, bugün 8 kombinayla 130 bin baş hayvanı keserek hijyenik ortamda tüketiciyle buluşturur düzeyde. Bu, kurumun bilinçli çalıştığının bir göstergesidir. Üstelik her gün kendimizi yeniliyoruz. Adana, Ankara, Sakarya, Ağrı, Diyarbakır kombinalarını başbakanımızın sağladığı imkanlarla, 70 milyon para harcayarak ciddi teknolojiyle donattık.”

İthalat kararı kesim fiyatlarını düşürdü

Türkiye’deki besiciliğin merkezlerinden Konya’da karkas et ithalatı kararının etkisiyle 17,50 lira olan kesim fiyatı 16,50 liraya geriledi.
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Tarım ve Köyişleri Bakanlığını n yaklaşık bir hafta önce, yıl sonuna kadar karkas et ithalatına izin verdiğini anımsattı.
Besiciliğin merkezlerinden Konya’da ithalat kararının etkisiyle 17,50 olan mezbahalardaki büyükbaş hayvan kesim fiyatının 15,50 liraya gerilediğini anlatan Karabulut, “Ülkeye daha et girmeden fiyatlar böyle düşerse durum ne olur bilemiyoruz” dedi.
Karkas et fiyatındaki bu düşüşün devam edebileceğini anlatan Karabulut, “Ancak, bu yılın başında ilk ithalat kararı alındığında da fiyatlar 12-13 liraya gelmiş, sonra hızlı bir tırmanış başlamıştı. Şimdi de belli bir seviyeye kadar düşecek fiyatlar yeniden yükselişe geçebilir. Çünkü karkas etteki bu fiyat düşüşüne rağmen yem fiyatları aşırı şekilde artmaya devam ediyor” dedi.
Besicinin elinde kesim aşamasına gelmiş hayvan sayısının azalmasıyla birlikte yıllardır toptan karkas (kemikli gövde) kilogramını 9 liraya veren besici, ürününü Şubat ayı başı itibariyle 15 liradan satmaya başladı.
Şubat ayının ortası ve sonu itibariyle büyükbaş hayvan kesim fiyatı ise yaklaşık 14 lira seviyelerinde seyretti. 23 Nisan günü bazı gazetelerde yer alan “Ette, fiyata müdahale hazırlığı, Hükümet duruma el koydu” haberleri ise üretim merkezi Konya’da o günlerde 16,5 liraya kadar çıkan kesim fiyatını, bir günde 50 kuruş düşürdü.
26 Nisanda Hükümetin et ithalatı için Et ve Balık Kurumunu yetkilendirdiğinin resmi olarak açıklandığı gün ise 16 lira olan et fiyatı 14,80 liraya geriledi.
Konya’da toptan karkas et kesim fiyatı ithalatın etkisiyle Mayıs sonunda 12,50 liraya düştü ve en dip seviyeye oturdu. Haziranın ortasına kadar devam eden bu fiyat durgunluğu, bu tarihten itibaren yerini yükselişe bıraktı.
Karkas etin fiyatı Temmuz ayı itibariyle 14 lira seviyelerine, Ramazan ayından bir kaç gün önce ise 14,8 ve 15,8 seviyelerini buldu. Ramazan ayı boyunca fiyatı biraz daha yükselen karkas eti 5 gün öncesine kadar 17,50 liradan işlem görüyordu.

Et Spekülatörleri Vergiyle Terbiye Edilecek

Spekülatörleri Vergiyle Terbiye Edilecek Alınan tüm önlemlere rağmen spekülatörlerin et fiyatlarını yüksek tutması üzerine maliye harekete geçti.

Gelir idaresi, besi çiftliklerine, canlı hayvan ticareti yapanlara, et entegre tesislerine ve mezbahalara yönelik vergi denetimlerinin sıkı tutulması için vergi daireleri ve defterdarlıklara yazı gönderdi.

Bu arada yaklaşan kurban bayramı öncesi yetkililerden ‘acele etmeyin’ uyarısı geldi. Okumaya devam et “Et Spekülatörleri Vergiyle Terbiye Edilecek”